Atrakcje turystyczne

Mazury to region geograficzny w północno-wschodniej Polsce obejmujący obszar 10.000 km², najbardziej znany z bogactwa jezior i lasów. Mazury to też region bogaty w miejsca wydarzeń historycznych oraz kulturalnych. Odwiedzając Ośrodek Wypoczynkowy Wiartel możecie Państwo wizytować godne polecenia miejsca w okolicy.

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Ełk – Ełcka Kolej Wąskotorowa
Ełcka Kolej Wąskotorowa (wcześniej Ełcka Kolej Dojazdowa) jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, funkcjonującą do dnia dzisiejszego (długość trasy 37,98 km). Jej głównym zadaniem był przewóz mieszkańców okolicznych wsi do Ełku, czasem transportowano również towary. Jej działalności nie przerwała II wojna światowa ani zmiana przynależności państwowej, aż do lat 90-tych XX wieku nadal służyła jako regionalne źródło transportu. W 1992 r. kolej ełcka została uznana za zabytek. Od 2002 r. prowadzi jedynie kursy turystyczne (składy zabytkowe oraz współczesne).
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 67,6 km.

Gierłoż – Kwatera Hitlera
W lipcu 1940 r. roku twórca „Organisation Todt”, 50-letni gen. mjr dr inż. Fritz Todt otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu w Die Görlitz (Gierłoż). Inżynierowie Todta byli znakomitymi specjalistami od budowy umocnień wojskowych i bunkrów. Dlatego to właśnie jemu zlecono przygotowanie jednego z najsłynniejszych i najtajniejszych obiektów II Wojny Światowej – kwatery kętrzyńskiej nazwanej „Wilczym Szańcem”- „Die Wolfschanze”.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 84,6 km.

Gierłoż - kwatera Hitlera
Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza BOYEN – Giżycko
Twierdza Boyen wzniesiona w latach 1844-1856 jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Zbudowana została na obszarze liczącym ok.100 ha i stanowiła bardzo ważny obiekt strategiczny Prus Wschodnich.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 70,4 km.

GRUNWALD
Pole Bitwy pod Grunwaldem 1410 r. oraz muzeum – obszar położony w odległości 2 km na południowy wschód od wsi Grunwald, pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem, obejmujący łąki i tereny zalesione, zespół pomnikowy oraz ruiny kaplicy pobitewnej, który rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2010 r. uznany został za pomnik historii. W szerszym ujęciu jest to cały obszar, na którym rozgrywała się bitwa pod Grunwaldem.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 143 km.

Pole bitwy pod Grunwaldem
Śluza Guzianka

GUZIANKA Śluza Guzianka
Śluza komorowa w Guziance, części Rucianego- Nidy, pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Wybudowana w roku 1879. Początkowo komora śluzy była wykonana z drewna, dopiero w 1899 r. drewno zastąpiono ścianami z cegieł i kamienia. Rocznie śluzuje się przez nią około 20 tys. łodzi.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 17,6 km.

KADZIDŁOWO Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego
Park znajduje się w Kadzidłowie w Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przy trasie pomiędzy miejscowościami Ruciane-Nida i Mikołajki. Położenie parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych (rozmnażanie ich na terenie parku jest tego przykładem). W parku prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących i zagrożonych, jak kuraki leśne czy ryś nizinny.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 26,3 km.

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
KLON - Wieś Skansen

Skansen Wieś KLON
Skansen Wieś KLON położony na pograniczu mazursko-kurpiowskim ma układ ulicówki, której zabudowa ustawiona była wzdłuż jednej ulicy. W Klonie domy ustawione są szczytem do drogi. Takie ustawienie kiedyś dominowało na Mazurach, a obecnie jest rzadko spotykane. Klon jest obecnie największym i najcenniejszym na Mazurach oraz w skali kraju zespołem tradycyjnej zwartej drewnianej zabudowy z końca XIX wieku. W latach 70-tych XX wieku został wpisany do rejestru zabytków ówczesnego województwa olsztyńskiego.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 40,7 km.

KOSEWO – Ferma Jeleniowatych
Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN. Podstawowym zadaniem placówki jest prowadzenie prac badawczych w zakresie szeroko rozumianej parazytologii a także dotyczących biologii i ekologii jeleniowatych oraz możliwości wykorzystania ich w hodowli fermowej. Podstawą obecnego stada jeleni są przede wszystkim zwierzęta pochodzące z terenów Polski północno-wschodniej.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 41,7 km.

Farma jeleniowatych Kosewo
Kurtyń - Mazurski Park Krajobrazowy

KRUTYŃ – Mazurski Park Krajobrazowy
Krutyń to znana miejscowość wypoczynkowa nad rzeką Krutyń wśród lasów Puszczy Piskiej. Wielką atrakcją Krutyni są spływy łodziami na „pych”, znane już na początku XX wieku oraz spływy kajakowe. Stanica myśliwska wybudowana około 1500 r., a następnie zameczek myśliwski zapoczątkowały rozwój osadnictwa nad górną Krutynią i powstanie osady Krutyń. Wysokie brzegi, porośnięte starodrzewami sosnowymi i starymi dębami, których wiele leży w części nurtu rzeki, dopełniają krajobrazu i sprawiają, że kończąc spływ nie chce się opuszczać tego miejsca głównie z uwagi na przepiękne widoki.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 27,3 km.

MIKOŁAJKI – Rejsy statkiem szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich
Flota „Żeglugi Mazurskiej” to 10 statków wycieczkowych mogących przewieźć jednorazowo do 1100 osób.
Bełdany, Dargin, Kisajno, Niegocin, Roś, Śniardwy, Tałty, Wigry oraz Derkacz i Kormoran wyruszają z przystani w Giżycku, Rucianem – Nidzie, Mikołajkach, Węgorzewie, Rynie oraz Rydzewie na najpiękniejsze szlaki wodne Mazur, zapewniając turystom wspaniałe widoki oraz niezapomniane wrażenia.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 38,6 km.

Mikołajki - Rejsy Statkiem
Muzeum Michała Kajki Ogródek

OGRÓDEK – Muzeum Michała Kajki
Muzeum Michała Kajki w Ogródku – muzeum, położone na terenie wsi Ogródek. Jego zbiory poświęcone są osobie poety Michała Kajki. W ramach ekspozycji muzealnej ukazano w sposób chronologiczny życie poety. Wśród eksponatów znajdują się pamiątki po nim m.in. kancjonały, kalendarze, czasopisma, książki, kopie rękopisów, a także narzędzia ciesielskie, których używał. Ponadto prezentowane są dawne meble, sprzęty domowe oraz sztuka ludowa.
Odległość od Ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 50,8 km.

PIERSŁAWEK – Sala Ernesta Wiecherta.
W leśniczówce Piersławek urodził się Ernest Wichert (1887-1950), pisarz niemiecki, autor wielu powieści i opowiadań m.in. o tematyce mazurskiej. Do najbardziej znanych należą: Dzieci Jerominów (wydanie polskie 1972 r. – saga rodu mazurskiego z okolic Pisza, Mała pasja (wyd. polskie 1959 r.), Las umarłych, Proste życie, Lasy i ludzie. Na budynku leśniczówki znajduje się tablica pamiątkowa w języku niemieckim oraz polskim, umieszczona z okazji 100 urodzin pisarza. W leśniczówce znajduje się także izba pamięci poświęcona pisarzowi oraz jego twórczości.
Odległość od ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 38,8 km.

Sala Ernesta Wiecherta Piersławek
Kamienna Baba w Piszu

PISZ – Obelisk „Kamienna Baba” oraz Muzeum Ziemi Piskiej
Tajemniczy obelisk znaleziono 141 lat temu w Wejsunach. Prawdopodobnie jest to posąg kultowy z czasów pruskich. Według innych obiekt został wykuty w XIX wieku przez mieszkańca Wejsun na pamiątkę przemarszu wojsk napoleońskich. W Muzeum Ziemi Piskiej w gablotach można zobaczyć dawne narzędzia codziennego użytku, ozdoby, obrazy przedstawiające postacie związane z Piszem, mapy, zdjęcia, zabytki piśmiennictwa. Jest także kilka ciekawostek takich, jak moneta rzymska z II wieku n.e., która może świadczyć o tym, że na naszych terenach już wtedy kwitł handel.
Odległość od ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 12,5 km.

POPIELNO – Stacja Badawcza PAN (rezerwat konika polskiego)
Stacja badawcza rolnictwa ekologicznego i hodowli zachowawczej zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Położona jest w centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami – Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Wartołty. Powstał tu program znanej szeroko w kraju i za granicą hodowli wolnej konika polskiego. Zorganizowano tu także unikatową hodowlę fermową bobrów. Prowadzona jest również hodowla zachowawcza bydła rasy polskiej czerwonej.
Odległość od ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 32,1 km.

Stacja Badawcza PAN Popielno
Leśniczówka Pranie

PRANIE – Spotkania z cyklu „Muzyka u Gałczyńskiego” – leśniczówka Pranie
W Leśniczówce znajduje się muzeum poświęcone poecie Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Co roku latem odbywają się tam poranki poetyckie połączone z recytacją wierszy Gałczyńskiego w interpretacji wybitnych aktorów oraz z prezentacją muzyki poważnej. Spotkać i usłyszeć można tam znakomitych polskich artystów. Są to jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Mazurach.
Odległość od ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 25,4 km.

SĄDRY – Muzeum Etnograficzne „Mazurska Chata”
Krystyna i Ditmar Dickti to rodowici Mazurzy. Swoje gospodarstwo w Sądrach pod Mrągowem zamienili w muzeum. Chata jest tylko częścią ogromnej ekspozycji, która dziś pokazywana jest w trzech budynkach: oprócz chaty jest jeszcze stodoła, gdzie umieszczono ekspozycję narzędzi i maszyn rolniczych (sanie i wóz drabiniasty) oraz zmodernizowany budynek gospodarczy zamieniony w pokaźnych rozmiarów salon wystawienniczy.
Odległość od ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 63,2 km.

Muzeum Etnograficzne Mazurska Chata
Sanktuarium Święta Lipka

Sanktuarium ŚWIĘTA LIPKA – Częstochowa Północy
Święta Lipka – ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku, jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z powodu przybywających tu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest „Częstochową Północy”.
Odległość od ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 70,1 km.

WEJSUNY – Kościół Neogotycki z 1898 r.
Kościół, położony jest między jeziorami Warnołty i Wejsunek. Przed kościołem stoi pomnik poświęcony żołnierzom z parafii Wejsuny, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. W kościele znajdują się zabytkowe organy. Obecnie jest to kościół ewangelicki. Największą atrakcją turystyczną jest regionalna Izba Mazurska założona w latach 70-tych przez Eugeniusza Bielawskiego. Przechowywane są w niej liczne zabytki mazurskiego rękodzielnictwa, pochodzące głównie z XIX wieku. Znajduje się tu także stanowisko archeologiczne, z którego pochodzi tzw. baba kamienna – obecnie w Piszu.
Odległość od ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 16,8 km.

Kościół neogotycki Wejsuny
Prawosławna cerkiew Wojnowo

WOJNOWO – Prawosławna Cerkiew z XIX w. znajdująca się nad jeziorem Duś.
Cerkiew powstała w 1923 r., jest to budowla drewniana, na rzucie prostokąta, z dzwonnicą przykrytą dachem namiotowym zakończonym cebulastą kopułką. Dzwonnica współcześnie cała oszalowana deskami, miała wcześniej odkryty prześwit pod dachem. Nad prezbiterium wznosi się duża kopuła przykryta okazałym, cebulastym hełmem. Wnętrze cerkwi pozbawione jest polichromii, wyposażone w skromny ikonostas utrzymany w tonacji biało-złotej i ozdobiony ikonami o różnej wartości artystycznej, z różnych epok, także dwudziestowiecznymi reprodukcjami na papierze”.
Odległość od ośrodka Wypoczynkowego Wiartel – 25,1 km.